Надал првпат се квалификуваше за финалниот турнир на АТП


Рафаел Надал се рангираше по15-ти пат во финалниот турнир во АТП. Натпреварот ќе се одржи од 10 до 17 ноември во салата „О2“ во Лондон. Светскиот тенисер број 2 се квалификуваше за престижниот турнир на крајот од сезоната откако победи против Сем Квери во четвртфиналето на „Вимблдон“.

33-годишниот Шпанец ќе се обиде по петти пат (по 2008, 2010, 2013 и 2017 година) во својата кариера да ја заврши годината како број 1 во светот. Надал има 82 титули (18 од нив се од Гренд-слем + 34 „Мастерс“ титули), но никогаш не го освоил трофејот, кој го носи името Бред Друит кој се доделува на шампионот на финалниот турнир на ATП.

Светскиот бр.1 Новак Ѓоковиќ ќе се приклучи на Надал, ако ја одбрани минатогодишната титула на „Вимблдон“. Роџер Федерер во моментов е трет во „ATП трката“ за Лондон, а по него се Доминик Тим, Стефанос Циципас, Кеј Нишикори, Роберто Баутиста Агут и Даниил Медведев.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]