Медведев го „пикира“ третото место на Федерер


Завршниот тениски Мастерс годинава е поинтересен од вообичаеното, бидејќи освен за трофејот, тенисерите се борат и за што подобар пласман на завршувањето на календарската 2019 година.

Во центарот на вниманието е борбата за врвот, Рафаел Надал ќе се бори да остане таму, а Новак Ѓоковиќ би можел да се врати на чело ако резултатите му одат во прилог.

Но, битка може да има и за третото место на АТП листата. Таму сега е Роџер Федерер, а Данил Медведев може да го загрози. Тие се во различни групи, но ако Русинот го победи Швајцарецот во полуфинале или финале, Медведев ќе биде „светки рекет број 3“, а Федерер ќе падне за една позиција подолу.

Вести

Кандидатот за еврокомесар за проширување на тест пред европратениците

Оливер Вархелји, кандидатот за комесар за проширување утрово три часа ќе биде сослушуван од европратениците во комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Унгарскиот кандидат за комесар беше номиниран откако европратениците го отфрлија првиот предлог […]

Вести

Американски државјанин со арапско потекло веќе трет ден заглавен во неутралната зона на грчко – турската граница

Веќе трет ден, американски државјанин со арапско потекло се наоѓа во неутралната зона меѓу Грција и Турција кај Еврос, бидејќи не може да влезе ниту во едната, ниту во другата земја, јави дописничката на МИА […]

Вести

Владиниот лирџет пријавил ситуација за итност и безбедно слетал на Скопскиот аеродром

Капетанот на владиниот воздухоплов попладне во контролата на летање на Скопскиот аеродорм пријавил ситуација за итност поради предното тркало и по процедурите безбедно слетал на аеродромот, информираа за МИА од Контролата на летање М-НАВ.   […]