Лина Ѓорческа се пласираше во финалето на ИТФ турнирот во АнталијаМакедонската тенисерка Лина Ѓорческа, беше подобра од Украинката Маријана Закарљук со 6:2, 6:3, и на доминантен начин се пласираше во финалето на турнирот кој се игра во Белек, во близина на турскиот град Анталија.

Ѓорческа е прва носителка на турнирот, па ќе ја има улогата на фаворит и во финалето на овој турнир со награден фонд од 15.000 долари. Мечевите се играат на отворено, на тврда подлога.

Во битката за трофејот, Лина утре ќе игра против Она Орпана од Финска, која е трета носителка, и денеска во полуфиналето немаше напорен меч со Русинката Ирина Хромачева, која се предаде при 2:6, 0:1.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Седница за избор на заменици министри – пратениците расправаат за образованието, Гоце Делчев, Ковид-19

– Собранието попладнево ја продолжи 13 седница, на чиј дневен ред е Предлогот за именување на заменици на министри во Владата. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски процедурално изрази револт од начинот на […]

Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]