Тејтум: Планирам да останам во Бостон многу долго


Татум: Јас не допрев баскет од последниот натпревар со Индијана - МИА

Бостон, 26 ноември 2020 () – Напаѓачот на Бостон селтикс, Џејсон Тејтум искажа желба за продолжување на договорот со клубот.– Јас сум неверојатно благодарен на Селтикс и на градот Бостон за оваа можност. Го сакам овој град, организацијата и најдобрите фанови во НБА. Планирам да останам тука многу долго, рече Тејтум.

Според неофицијални информации, договорот е на пет години, време за кое играчот ќе заработи 195 милиони долари.