Тајмс: Велика Британија и Холандија не обезбедија гаранции кај УЕФА за одржување на натпревари од ЕП во 2021 година


Градоначалникот на Лондон е против рестарт на Премиер лигата - МИА

Лондон, 20 мај 2020 () – Европската фудбалска асоцијација го одложи состанокот на извршниот комитет затоа што не доби гаранции од лондонските власти дека градот е подготвен да биде домаќин на натпреварите на Европското првенство на стадионот „Вембли“ во 2021 година, пренесува „Тајмс“.

Слична е ситуацијата со Амстердам.

Во март, УЕФА одлучи да го одложи Европското првенство за 2021 година поради пандемијата на коронавирус.

Ова е прво Европско првенство, кое нема да се одржи на територијата на една или две соседни земји. Планирано е натпреварите да се играат во Баку, Лондон, Будимпешта, Минхен, Копенхаген, Даблин, Билбао, Рим, Амстердам, Санкт Петербург, Букурешт и Глазгов.


Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати - МИА
Вести

Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати

Скопје, 11 јули 2020 () – Сто деведесет и девет нови случаи на заболени се регистрирани изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се во Скопје – 90. Оздравени се 120 лица, а од болеста […]

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки во пресрет на изборите на 15 јули - МИА
Вести

В понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Скопје, 11 јули 2020 () – Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13 јули во рамки на […]

На Кипар нема нов случаи на Ковид-19, вo Грција 19 - МИА
Вести

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Скопје, 11 јули 2020 () – Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени од почетокот на епидемијата, […]