СП 2018: Шпанија и Португалија ремизираа


Шпанија и Португалија одиграа возбудлив натпревар со два пресврти, кој заврши со нерешено 3:3 во групата Б на Светското првенство во Русија.

Натпреварот резултатски го отвори Кристијано Роналдо уште во четвртата минута постигнувајќи гол од пенал за водство на Португалија од 1:0.

По првичната конфузија шпанската репрезентација успеа да се консолидира и да се наметне на теренот, што пак резултираше со израмнување во 24 минута преку голот на Диего Коста.

Иако Шпанија останатиот дел од првото полувреме во поголема мера ја контролираше играта, на само една минута пред крајот на првиот дел Роналдо повторно беше прецизен и донесе водство од 2:1 за Португалија, резултат со кој се замина на паузата.

Во вториот дел Шпанија направи пресврт, откако Диего Коста во 55 минута го постигна вториот гол за израмнување 2:2, а само три минути подоцна Начо беше прецизен за водство на Шпанија од 2:3.

Меѓутоа, Роналдо во 88-та минута беше прецизен од слободен удар и постигна хет-трик за израмнување 3:3.

Претходно во оваа група, Иран во последните секунди од натпреварот против Мароко стигна до минимална победа од 1:0 со автоголот на мароканскиот фудбалер Азиз Бухадуз.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*