Шок во Мадрид – Кадиз го победи Реал


Фудбалерите на Кадиз приредија вистинска сензација во Примера, во рамките на шестото коло, среде Мадрид тие го победија бранителот на трофејот Реал со 1:0.

Зинедин Зидан го потцени квалитетот на екипата која по 14 години се врати во шпанската елитна дивизија. Тренерот на Реал мечот го започна со комбиниран состав, со што им овозможи на гостите да имаат целосна контрола врз играта.

Кадиз во првиот де неколку пато опасно се заканија, Серхио Рамос во една ситуација од гол-линијата ја исфрли топката и спаси гол, но ниту тој ниту голманот Куртоа не можеа да го спречат Лозано во 16 минута да постигне гол.

Играта на реал во првиот дел најдобро ја отсликува одлуката на Зидан на полувремето да направи четири измени. Од игра ги извади Иско, Модриќ, Лукас Васкез и Серхио Рамос, но ниту нивните замени Валверде, Едер Милитао, Каземиро и Марко Асенсио не се прославија.

Реал по пет натпревари има 10 поени, колку што имаат Гранада со ист број натпревари и Кадиз кој има одиграно натпревар повеќе.
Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*