Шкупи е лидер на табелата по триумфот над Силекс 

Чаирскиот прволигаш Шкупи е новиот лидер на табелата во ПМФЛ по првиот меч од 10 коло. Триумф на Шкупи на својот стадион против Силекс со 1-0 за лидерска позиција барем до утре кога Шкендија може повторно да се врати на врвот.

По 0-0 на полувремето на лошиот терен во Чаир, во второто полувреме единствениот гол го постигна Бесир Исени по катастрофалната грешка на дефанзивецот на Силекс, Карчески.

И двете екипи имаа шанси до крајот на мечот, но резултатот не се промени.

Сега Шкупи е прв на табелата со 22 бода, пред Шкендија која има 21, но и меч помалку.

По денешниот пораз, Силекс останува на петтата позиција.

Фото: FC SHKUPI