Шефот на Дортмунд за Сити: Ова е неуспех за УЕФА


Вацке предупреди: Бундеслигата ќе пропадне ако наскоро не ја обновиме сезоната - МИА

Дортмунд, 16 јули 2020 () – Извршниот директор на Борусија Дортмунд, Ханс-Јоаким Вацке го нападна КАС откако беше донесена одлука да се поништи казната на Манчестер Сити.Германскиот бизнисмен рече дека ова е неуспех за УЕФА и рече дека има целосна доверба во претседателот Александар Чеферин.

– Генерално, не беше добар ден за фудбалот. Ова е неуспех за УЕФА. Централата сакаше да го казни Манчестер Сити од Лигата на шампионите на две години за нарушување на финансискиот фер-плеј. Регулативите сега треба да бидат разјаснети и поблиску да се испитаат, за да се обезбедат уште построги правила. Имам голема доверба во Александар Чеферин, рече Вацке.