Шампионот Баерн се сопна во Берлин
 

Унион Берлин усепаја да освојат бод во дуелот со Баерн Минхен. Во 11.коло, екипата од германската престолнина одигра 1:1 со актуелните германски и европски шампиони.

Унион Берлин, на самиот почеток постигнаа гол. Во четвртата минута, Промел го совлада Нојер.

Двата тима потоа имаа свои шанси, но резултатот не се менуваше до 67.минута, кога гол постигна Левандовски.

До крајот на натпреварот, голманот на Унион Берлин со брилијантна интервенција го спречи Сане да постигне гол.

Баерн остана лидер на табелата, но сега првото место го дели со Лајпциг. Унион Берлин се наоѓа на шестото место со 17 бодови, колку што имаат Штутгарт и Борусија Менхенгладбах.