Рубен Диаш: Едвај чекам да работам со Пеп Гвардиола
Манчестер сити го комплетираа трансферот на Рубен Диаш од Бенфика за 62 милиони фунти, и Португалецот потпиша шестгодишен договор со клубот. Николас Отаменди оди во спротивен правец за 14 милиони фунти.

23-годишниот Диаш вели дека бил импресиониран од Пеп Гвардиола, и дека едвај чека да работи во неговиот „ол-раунд“ систем.

„Да се има можност да се дојде во клуб како Манчестер сити за мене е фантастична шанса и едноставно не можев да ја одбијам. Нивниот успех зборува сам за себе, а во последните неколку години играат фудбал каков што ми одговара. Да се игра за Пеп Гвардиола е огромна шанса за мене, бидејќи тој може да ја подобри мојата игра. Верувам дека ќе освојуваме титули заедно“, вели Диаш.

Тој е трето засилување за Сити овој преоден рок по централниот бек Нејтан Аке и крилото Феран Торес. Одбранбениот фудбалер може да дебитира против Лидс во сабота, и ќе биде трет Португалец на „Етихад“ по Бернардо Силва и Жоао Кансело.

HERE HE IS! 😍

Welcome Ruben Dias to City!

🔷 #ManCity | https://t.co/axa0klD5re pic.twitter.com/e1PXlBadvR

— Manchester City (@ManCity) September 29, 2020Вести

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против КОВИД-19

– Сојузот на здруженија на пензионери упатуваат апел приоритет при вакцинирањето против КОВИД-19 да имаат пензионерите, како најранлива категорија лица со хронични болести и намален имунитет. -Во име на над 300 000 возрасни луѓе во нашата […]

Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*