Ретка сцена – Меси му го бара дресот на Буфон (фото)
 

Лионел Меси синоќа на мечот на „Ноу Камп“ меѓу Барселона и Јувентус не успеа да го совлада италијанскиот чувар на мрежата, Џанлуиџи Буфон (42). По последниот судиски свиреж и трите бода за „Старата дама“, на тревникот се случи ретка сцена, интересен детал.

Меси, од кого најчесто се бара да го смени својот дрес, сега се најде во за него невообичаена ситуација. Тој беше оној кој побара да ги сменат дресовите, со голманот на Јуве.

Аргентинецот му пријде на Буфон и побара размена, но тоа е доказ колку Меси го почитува Италијанецот.

Messi got Buffon’s shirt at the end of the game 👕 pic.twitter.com/W9ee1RT9CL

— B/R Football (@brfootball) December 9, 2020