Реал ќе му даде уште една шанса на Јовиќ, бидејќи Холанд ќе остане во Борусија до 2022 година


Милан подготвен да му понуди на Реал Мадрид 35 милиони евра плус бонуси за Јовиќ - МИА

Мадрид, 19 мај 2020 () – Состојбата со иднината на напаѓачот на Реал, Лука Јовиќ станува јасна. Според „Ас“, договорот дека напаѓачот на Борусија, Ерлинг Холанд, ќе остане во Германија до 2022 година помеѓу агентот на играчот Мино Рајола и претставниците на бундеслигашот, му дава предност на Јовиќ. Благодарение на ова, Србинот ќе има време да се докаже во Реал.

 

 

Јовиќ, кој сега се опоравува од сериозна повреда, сака да добие уште една шанса во Реал Мадрид, а клубот ќе му ја даде оваа можност. Се претпоставува дека Јовиќ ќе може да се врати во игра кон средината на јули.

Оваа сезона, 22-годишниот напаѓач настапи на 15 натпревари во Ла Лига, постигна два гола и една асистенција. Во просек, тој мина 26 минути на теренот.