РФМ ќе организира меѓународен турнир за ракометари родени 2002 и помлади


Ракометната федерација на Македонија ќе организира меѓународен турнир за играчи родени 2002, 2003 година и помлади. Овој турнир ќе се одржи во Скопје, во периодот од 9 до 13 декември.

Македонските ракометни надежи ќе настапат со две селекции. Селектор на овие тимови е Никола Матлиевски. Нашата федерација и лани организираше ваков турнир во кадетска конкуренција. оваа генерација треба да се бори за пласман на ЕП за тие што доаѓаат после нив.

Собирот на репрезентативците е закажан за 9 декември во спортската сала Автокоманда во Скопје. Најпрво ќе тренира Б тимот, а потоа и А селекцијата. Двата тима ќе имаат по 16 талентирани ракометари.


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]