Ракомет СП: Шпанките во последна секунда ја совладаа Црна Гора


Со голот на Барбоса во последната секунда, Шпанија ја победи Црна Гора со 27:26 во најинтересниот утрински натпревар на Светското првенство за ракометарки, што се одржува во Кумамото.

Оваа победа е значајна за „црвената фурија“ бидејќи во втората фаза ќе пренесе четири бода, а Црногорките продолжуваат со два.

Причина за радост имаше и Србија. Србинките ја победија Словенија со 29:27, и се пласираа во следната рунда, но таму ќе тргна од нула, бидејќи губеа од Норвешка и Холандија. Најзаслужна за победата  беше Кристина Лишчевиќ, која постигна два гола во последната минута, и од 27:27, и донесе победа на репрезентацијата од два гола разлика.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]