Рајола: Не мислам дека Холанд на лето ќе ја напушти Борусија


Реал Мадрид ги следи Лаутаро и Холанд - МИА

Дортмунд, 21 мај 2020 () – Мино Рајола, агентот на напаѓачот на Борусија Дортмунд, Ерлинг Холанд, го сподели своето мислење за напредокот на фудбалерот и неговата кариера во иднина.

-Холанд е богатство. Убаво е да се види како напредува на секој натпревар. Никој не очекуваше тој толку брзо да се прилагоди во Бундеслигата и неговите настапи во Лигата на шампионите како дел од тим како Борусија. Не е лесно да се преселите од Австрија во Германија и веднаш да се демонстрира такво ниво. Сепак, Ерлинг сè уште има простор да расте. Тој ќе игра во Борусија онолку колку што е потребно. Едноставно ги руши сите идеи за тоа колку брзо може да напредува фудбалер. И покрај сите понуди, не мислам дека тој ќе го напушти Дортмунд ова лето, изјави Рајола.

Холанд се пресели во Борусија од Салцбург во зима 2020 година за 20 милиони евра. Деветнаесетгодишниот Норвежанец има 13 голови и 3 асистенции на 12 натпревари за тим од Дортмунд. Претходно во медиумите се појави информација дека за напаѓачот се заинтересирани Реал и ПСЖ.


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Излез од државата само со потпишана изјава, за влез неопходен корона тест - МИА
Вести

Границите со Србија и Косово засега остануваат отворени

Скопје, 3 јули 2020 () – Владата нема добиено препорака од Комисијата за заразни болести, ниту има донесено одлука за затворање на границите со Србија и Косово, потврди денеска премиерот Оливер Спасовски. Во моментов останува […]