Рајола: ФИФА ќе ја „снема“ за 10 години
Контроверзниот „супер-агент“, Мино Рајола вели дека Светската фудбалска федерација (ФИФА) нема долгорочна иднина и дека наскоро во фудбалот ќе се постасви нов систем како во американската МЛС лига, која беше воспостаевна во 1990-тите.

Рајола, кој работи со фудбалери како Златан Ибрахимовиќ, Пол Погба и Џанлуиџи Донарума, зборувајќи на „Светскиот фудбалски самит“ вели дека начинот на кој ФИФА го води денешниот фудбал е катастрофален и дека се работи за непотребна организација.

„ФИФА заостанува 50 години. За десет години, можете да ги отпишете, веќе нема да постојат. Во голфот нема организација како ФИФА, а голф се игра насекаде. Тенисот се менува. Формула 1 исто така. Има голем проблем со ФИФА – тие ги делат работите, ги делат парите и така сите се среќни. Потребни се промени како во МЛС. Пред 20 години тие постасвија нов систем и кажаа дека не сакаат ништо од ФИФА. Ништо! ФИФА тврдеа дека МЛС се смешна организација. И што се случи? ФБИ уапси пола од ФИФА!“, вели Рајола.