Порто со ново реми, овојпат против Кјелце 

Порто продолжува со фантастичните настапи во ЕХФ Лигата на шампионите, пропуштајќи победа против Кјелце, но заработувајќи 32:32 реми со полскиот фаворит.

Порто имаше два гола предност (19:17) на полувреме и три гола (26:23) на само 15 минути пред крајот, но полскиот клуб предводен од Игор Карачиќ успеа да се врати и дури да поведе со 31:30, пред португалскиот клуб да избори реми.

Мигуел Мартин Соареш имаше 7 гола за Порто, додека за Кјелце најефикасен беше Карачиќ со пет гола.

Барселона, пак, остана непоразена во ЛШ оваа сезона, откако со 42:33, најголема разлика во досегашната сезона, ги декласираше Алборг, предводени од Блаж Јанц и Дика Мем со шест гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Барселона – Алборг 42:33 (20:18)

Порто – Кјелце 32:32 (19:17)

Пик Сегед – Флензбург, одложено

WATCH: Andre Gomes almost broke the crossbar! Unreal power in this goal for @FCPorto! 12:12 the score so far vs @kielcehandball #ehfcl pic.twitter.com/BIzwlQxfYc

— EHF Champions League (@ehfcl) October 29, 2020

WATCH: Igor Karacic pulling the strings in attack for @kielcehandball before laying the ball off for Sigvaldi Björn Gudjonsson who executes a fine spin shot! Lovely stuff… #ehfcl pic.twitter.com/BOwMpo1Ja1

— EHF Champions League (@ehfcl) October 29, 2020

WATCH: Did you enjoy that one, Mr Martins? The smile says it all after this sweet underarm strike for @FCPorto #ehfcl pic.twitter.com/8QfyzrZkiY

— EHF Champions League (@ehfcl) October 29, 2020