Попович: Франција е вистински тимПо поразот на САД од Франција со 79:89 во полуфиналето на Светското во Кина, американскиот селектор Грег Попович ги пофали Французите и повика да не се шпекулира непотребно со оние кои откажаа учество, туку да се обрне внимание на играчите кои моментално се во неговиот состав.

– Венсан Коле и неговите играчи завршија одлична работа. Ова е најдобриот француски тим, што сум го гледал, затоа што играат подеднакво силно и во одбраната и во нападот. Не се само неколку играчи. Тие се вистински тим. Тие се силни и индивидуално и како тим. Тие беа едноставно прекрасни. Поразот боли уште повеќе во овие околности, но … тоа е. Животот продолжува. Имаме семејства, живот надвор од теренот и сето тоа ќе продолжи, рече Поповиќ.

За средбата со Србија, Поп вели дека тоа е само уште еден натпревар за нив.

– Не знам што да ви кажам, освен дека ќе излеземе за победа, вели тој.

Селекторот на САД изјави дека се гордее со настапот на својот состав и дека не треба да се зборува за оние кои не биле во Кина.

„Не е важно дека Американците беа без „оние други играчи“. Играчите на кои сметав, завршија добра работа и јас сум горд на нив, заврши Поп, додавајќи дека ваквите споредби изразуваат непочитување кон Франција.


Започна пленарната седница за избор на претседател на Собранието - МИА
Вести

На седница пратениците ќе расправаат по одлуките за постоење вонредна состојба донесени од претседателот на државата

– Предлог на одлуките за утврдување на постоење на вонредна состојба донесени од претседателот на Република Северна Македонија, објавени во Службени весник на РС Македонија се на дневниот ред на денешната собраниска седница. Пратениците ќе дискутираат […]

Вести

Над сто заболени од Ковид-19 во претходното деноноќие, Шахпаска со порака дека се уште има места во градинките

– Нови 112 случаи на заразени од Ковид 19 од 1372 тестирања и 159 оздравени, е билансот од претходното деноноќие, според статистиката на Министерството за здравство. Во моментот 47 деца од предучилишна возраст, односно три […]

Вести

Владата одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта

Владата на денешната 7-ма седница одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта за одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира со ученици […]