Пол Пирс: Во денешната НБА, би постигнал 50 поени по натпреварПирс: Одлуката за продолжување на сезоната треба да ја донесат властите, а не играчите или Адам Силвер - МИА

Орландо, 12 септември 2020 () – Поранешниот кошаркар на Бостон Селтикс, а сега НБА стручњак, Пол Пирс тврди дека сериозно би го подобрил својот просечен учинок доколку играше во денешната лига.


 

Сите знаеме дека во денешната НБА, правилата ги фаворизираат напаѓачите. Јас би просечно 50 поени по натпревар, изјави Пирс.

Просечниот учинок на Пирс за 19 години во НБА е 19,7 поени. Во сезоната 2005/06, тој стигна до просек од 26,8 поени по натпревар.