Походот на Баерн продолжува, преку Севилја до европскиот Суперкуп


Походот на Баерн продолжува, преку Севилја до европскиот Суперкуп

Можеби им беа потребни 120 минути, но победничката низа на Баерн Минхен и серијата на освојувања трофеи продолжи и во УЕФА Суперкупот во Будимпешта, откако со 2:1 ја победија упорната Севилја за прв трофеј во новата сезона.

Дуелот на шампионот од Лигата на шампионите и шампионот на Лига Европа започна изненадувачки со водство на Севилја, откако во 13-тата минута, повратникот во тимот Иван Ракитиќ изнуди пенал, а Луис Окампос ги донесе Андалузијците во водство.

Леон Горецка, човекот кој се трансформираше во вистински столб на Баварците, во 34. минута успеа да израмни на 1:1, а во 50-тата минута, Роберт Левандовски ја смести топката во мрежата, но голот беше поништен поради офсајд.

Севилја успеа да се одбрани дo крајот на мечот, пред во 104. минута, Хави Мартинез по мешаница по еден корнер со гол со глава донесе трофеј за својот клуб, и покрај шпекулациите кои ги поврзуваат со заминување од Германија.Javi Martinez on his farewell 👋 pic.twitter.com/Fdm0P7k3Zn

— Utd Interest (@Utdlnterest) September 24, 2020Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Вести

Изгласани измени на Законот за заштита на населението од заразни болести, нови мерки во борбата против Ковид-19

– Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот, чии измени се поврзани со мерките за справување со коронавирусот, […]

Вести

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца пациенти, соопшти Министерството за здравство. Во изминатиот ден 142 скопјани закрепнале, покажуваат последните официјални податоци. […]

Вести

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-422, Куманово-28, Дебар-10, Штип-25, Прилеп-28, Тетово-64, Струга-10, Велес-38, Битола-29, Охрид-26, Кавадарци-9, Гостивар-23, Гевгелија-13, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*