Погба со магичен гол, „ѓаволите“ сигурни во Брајтон


„Репризата“ на неверојатниот меч од Премиер лигата меѓу Брајтон и Манчестер јунајтед (кој заврши со 3:2 победа на „ѓаволите“ во драматични околности), не донесе толку голема неизвесност, откако Јунајтед со 3:0 победија на „Ејмекс“ за пласман во четвртфиналето на Англискиот лига куп.

Скот Мектоминеј во 44. минута го „разбуди“ дотогаш досадниот меч, пред Хуан Мата (73. минута) и Пол Погба (80. минута) да ја осигураат сигурната победа.

Во четврт-финалето се и нивните градски ривали, Манчестер сити по 3:0 победата кај Барнли со головите на Рахим Стерлинг (2) и Феран Торес, како и Евертон, кој со 4:1 го „уништи“ Вест хем благодарение на хет-трикот на Доминик Калверт-Луин. Њукасл имаше потешка задача, откако прво даде гол во финишот на мечот, а потоа на пенали со 5:4 ги помина Њупорт каунти.

ЕФЛ КУП, 1/8 ФИНАЛЕ

Њупорт – Њукасл 1:1, 4:5 на пенали

Барнли – Манчестер сити 0:3

Брајтон – Манчестер јунајтед 0:3

Евертон – Вест хем 4:1

БРАЈТОН – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

ЊУПОРТ – ЊУКАСЛ

БАРНЛИ – МАНЧЕСТЕР СИТИ

ЕВЕРТОН – ВЕСТ ХЕМ


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*