–>

Победа на Лас Палмас во 93′ – Каба од лежечка позиција го реши натпреварот

Победа-на-Лас-Палмас-во-93′-–-Каба-од-лежечка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерите на Лас Палмас ја победија Алмерија со 2:1 во натпреварот од 11. коло на Ла Лига на гостински терен, по пресвртот во вториот дел.

Стрелец на решавачкиот гол беше Гвинеецот Сори Каба во 93. минута.

Претходно, Белгиецот Ларџи Рамазани израмни на 1:1 во 73. минута.

Сето добро што го направи во првото полувреме Лас Палмас можеше да го потроши, но на крајот имаше и среќа.

Поранешниот напаѓач на Барса, Ел Хадади, со гол реализираше подобра, поконкретна игра на тимот од Канарските Острови и се чинеше дека Лас Палмас полесно ќе ја заврши работата против последнопласираниот тим на табелата.

Сепак, продолжението донесе само проблеми за гостите.

Рамазани донесе резултатски биланс и мечот беше на почетокот.

Се чинеше дека мечот ќе заврши со „делење плен“, но Каба не мислеше така.

Во таа последна акција, непосредно пред голот, тој падна на земја чекајќи центаршут, но ја имаше среќата што топката се одби директно до него. Овој подарок го доби веднаш штом застана на нозе.

Следеше силен и прецизен удар, неодбранлив, за победа на Лас Палмас и за продолжување на агонијата на домашните, кои до понатамошно известување ќе бидат без триумф.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK