Пиоли за Скудетото: Ако сакате да се борите за титулата, мора да го подигнете квалитетот на тимотript>

Пиоли за Скудетото: Ако сакате да се борите за титулата, мора да го подигнете квалитетот на тимот - МИА

Милано, 18 октомври 2020 () – Тренерот на Милан, Стефано Пиоли остана цврсто на земја и покрај победата од 2: 1 во дербито со Интер и беспрекорниот старт на сезоната за тимот.


 

Тој исто така не штедеше пофалби за ѕвездата на „росонерите“ Златан Ибрахимовиќ.

– Вчера реков дека резултатот нема да биде одлучувачки за сезоната. Секако, задоволни сме што победивме тим со многу квалитети и што ни создаде многу проблеми. Победата е важна, но има уште многу да се направи, и уште многу да се подобри. Златан беше многу уморен и дури сакаше да го сменам, но овој пат јас го игнорирав. Тој е исклучителен, придонесува многу за тимот со својот талент, одлучност и карактер. Тој е професионалец по пример. Тој дава сè за својот тим и сака да освои сè – од финалето на Купот до тренинг вежба. Не можам да земам заслуга за мојата работа со Ибрахимовиќ, изјави Пиоли по мечот.

Во однос на шансите за освојување на Скудетото, Италијанецот вели дека сака да размислува позитивно и се перципира како оптимист.

– Но исто така знам дека 3-4 клуба инвестираа повеќе од нас и се во понапредна фаза. Амбициозни сме, но најмногу инвестираме во иднината. Во моментов има седум клубови на високо ниво во Серија „А“ и само четири од нив ќе имаат доволно среќа да обезбедат учество во Лигата на шампионите. Ако сакате да се борите за титулата, мора да го подигнете нивото на квалитетот на тимот. Дури и тогаш, ова ќе трае долго. Постојат тимови кои вложиле повеќе, но не се справиле толку добро. Клубот беше мудар да ги постави темелите и да ги надградува во иднина, изјави Пиоли по натпреварот.