Пандев и Елмас се негативни на Ковид 19, ќе играат против Косово


Сите фудбалери на Наполи се негативни на коронавирусот, објави калчолигашот попладнево.

Оваа вест со нетрпение се очекуваше во Македонија поради фактот што Елиф Елмас 70-тина минути одигра во неделата против Џенова (6-0), а на 8. идниот месец македонската фудбалска селекција го игра досега најзначајниот меч во историјата, полуфиналето во Лига Европа, мечот со Косово.

И капитенот на напиот национален тим Горан Пандев на двата Ковид теста имал негативен резултат иако во неговата Џенова „врие“ од заболени, поради што дури се заканува и прекинување на првенството во Серија А.

Инаку, по правилата во Италија мораа да се тестираат сите во Наполи, а резултатите покажале дека немало ниту еден заразен ниту од фудбалерите, ниту од членовите на стручниот штаб.

All of the tests completed yesterday have returned negative results. The next round of testing will take place on Thursday afternoon #ForzaNapoliSempre

— Official SSC Napoli (@en_sscnapoli) September 30, 2020

Утре за сигурност ќе бидат напревени и нови тестови.

Во Џенова, пак, се појавија 14 позитивни на вирусот. За среќа за нашиот национален тим, Пандев не е еден од нив.Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*