Започнува пријавувањето за велосипедската тура околу Калиманско Езеро


И оваа година во Македонска Каменица ќе се одржи велосипедската тура „Tour de Kalimanci Lake“. Трката, како што информираат организаторите од здружението „Urban Champion“, ќе се реализира низ таканаречена „кружна“ патека околу Калиманско Езеро во должина од 36 километри.

-Пријавувањето за трката околу Калиманско Езеро започнува на 19 август и ќе трае до самиот ден на одржување на трката, 25 август 2019 година. Во рамки на велосипедската тура ќе има попатни станици за краток одмор и пунктови со освежителни пијалоци. Велосипедската тура е рангирана со средна тежина за возење, ранг 5. Учесниците кои немаат навршено 18 години, можат да учествуваат единствено со присуство на родител или старател, информираат организаторите.

Додаваат дека секој учесник кој ќе се пријави за учество на велосипедската тура задолжително треба да поседува заштитна кацига и дополнителна индивидуална опрема.

Настанот е поддржан од Општина Македонска Каменица, и според организаторите, има за цел покрај дружењето и рекреацијата на учесниците, да даде силен придонес во насока на промоција на природните убавини на Македонска Каменица и Калмиманско Езеро во функција на развој на спортот и туризмот во ова подрачје.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]