Велеслалом во Крањска Гора: Победа на тинејџерката Робинсон од Нов Зеланд


– Новозеландската тинејџерка Алис Робинсон е победничка на велеслаломот во Крањска Гора што се возеше во рамки на Светскиот куп во алпско скијање.

На највисокото место на подиумот се искачи со вкупно време од 1:54:32 минути. Второто место го освои Петра Влхова од Словачка (+54 стотинки), а третото место го поделија Словенката Мета Хроват и Швајцарката Венди Холденер кои заостанаа по 59 стотинки зад Робинсон.

Водечка во велеслалом е Италијанката Федерика Брињоне со 407 бода, пред Влхова со 333 и Микаела Шифрин со 314 бода.

Во генералниот пласман води Шифрин со 1,225 бода, Брињоне е втора со 1,112 бода и Влхова со 971 бод.


Во моментов не се размислува на 14-дневен карантин, мерките се доволни, но можни се и поригорозни доколку има потреба - МИА
Вести

Од 16:00 часот стартуваат дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните

 Скопје, 8 април 2020 () – Дополнителните мерки за ограничување на движењето на граѓаните согласно Одлуката за забрана за движење на граѓаните во целата територија на државата, односно за продолжување на полицискиот час на целата […]

СОНК реагира на начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата - МИА
Бизнис

СОНК реагира на начинот на кој е донесена уредбата за укинување на надоместоците на плата

  Скопје, 8 април 2020 () – Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска реагира на начинот на кој е донесена уредбата со која на корисниците на буџетски средства им се укинува правото […]