Шампион ФА и Рисови најдобри на јуниорското државно првенство во пинг-понг


Во организација на ППК Шампион ФА и под покровителство на ППФМ се одржа 28-то републичко првенство во екипна конкуренција за јуниори.

На првенството учествуваа осум екипи во машка конкуренција и шест екипи во женска конкуренција. Најуспешни кај јуниорите беше екипата на организаторите, Шампион ФА предводени од браќата Дамјан и Лука Стојчев, кои супериорно го освоија првото место. Во финалето Шампион Фа убедливо со 3:0 славеа против Крушево.

Шампион Фа и Крушево во полуфиналните борби беа поуспешни од Астраион и Рисови.

Полуфинале јуниори

ППК Шампион ФА – ППК Астраион 3:0
ППК Крушево – ППК Рисови 3:0

Финале

ППК Шампион ФА – ППК Крушево 3:0

ПЛАСМАН ЈУНИОРИ

1. ППК Шампион ФА
2. ППК Крушево
3. ППК Рисови, ППК Астраион

Кај јуниорките очекувано во финалето се сретнаа ППК Рисови и ППК Крива Паланка, Во многу понеизвесно финале Бојана Михајловска и Ива Димитриевска кои беа главни носители на екипата на Рисови беа поуспешни од Ана Стојановска и Сара С.Стојановска со 3.1

Со тоа Рисови беа најуспешната екипа на првенството освојувајќи злато и бронза

Полуфинале јуниорки

ППК Рисови – ППК Крушево 3:0
ППК Крива Паланка – ППК Берово 3:1

Финале

ППК Рисови – ППК Крива Паланка 3:1

ПЛАСМАН ЈУНИОРКИ

1. ППК Рисови
2: ППК Крива Паланка
3. ППК Крушево, ППК Берово


Вести

Нови 53 случаи со коронавирус, вкупно 483, евидентирани пет починати

Во изминатото деноноќие потврдени се 53 нови случаи позитивни на Ковид- 19, со што вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 483 лица, На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје починаа двајца пациенти заболени […]

Вести

Русија: Во јуни тестирање на вакцина за Ковид-19 на луѓе

Тестирањата на новиот прототип на вакцини против новиот коронавирус на животните ќе бидат завршени кон крајот на април, а тестирањето на луѓе ќе почне во јуни, изјави Ринат Максјутов, генерален директор на Новосибирскиот векторски државен […]

Вести

Четиринаесет медицински лица од штипското Инфективно одделение превентивно во самоизолација

 – Двајца лекари инфектолози, осум медицински сестри и четворица болничари од штипското Инфективно одделение се ставени во самоизолација, по наредба на здравствен санитарен инспектор, откако е утврдено дека имале контакт со 80-годишна пациентка, која била […]