Прогласени победниците во екипна конкуренција на ИТТФ турнирот во Скопје

Со свечената церемонија на доделувањата на медалите на најдобрите во конкуренција на тимови заврши вториот ден од пинг-понгарскиот ИТТФ турнир во Скопје.

Во конкуренција на тимови кај јуниорите најдобар беше тимот на Хрватска. Хрватите во финалето ја совладаа Романија со 3:1. Бронзените медали отидоа кај екипите на Словачка и Тајван.

Кај јуниорките најдобри беа Романките кои во финалето беа поуспешни од тимот на Србија со 3:0. Третите места ги поделија екипите на Белгија и Словачка.

Во кадетска конкуренција кај момчињата најуспешен беше мешаниот тима од Перу и Белгија чии што играчи ги надиграа Романците со 3:1, бронзените медали отидоа кај екипите на Словачка и Шпанија.

Кај девојчињата во кадетска конкуренција најуспешни Романките. Тие во финалето ја совладаа Белгија со 3:1. Бронза освоија Шведска и мешаниот тим на Словачка и Србија.

Вести

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела […]

Вести

Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места

Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми. Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската […]

Вести

Судењето за насилствата пред Општина Центар продолжува на 18 ноември

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 18 ноември откако денеска постапката почна одново поради истек на 90 дена од одржување на последното рочиште. За следното рочиште повикан е како […]