Олимпискиот стадион во Токио ќе биде отворен на 21 декемвриОсум месеци пред почетокот на Летните олимписки игри во Токио, завршена е изградбата на олимпискиот стадион во јапонската престолнина, а отворањњто е закажано за 21 декември.

Стадионот во Токио има 60.000 седишта, а неговата изградба која заврши вчера, чинеше 1,4 милијарди долари. На овој стадион ќе се одржат церемониите на свеченото отворање и  затворање на игрите следната година, а ќе има и фудбалски мечеви и натпреварувањата во атлетика.

Новиот објект е изграден на истото место на кое беше стариот олимписки стадион во Токио, направен за Олимписките игри во 1964 година. Бидејќи во лето во Токио е многу топло, има 185 големи вентилатори и осум распрскувачи на вода.


Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Вести

Митревски: Имам крунски доказ дека Димовски е нелегитимен претседател на ССМ

– Поранешниот лидер на ССМ и акуелен претседател на Синдикатот на работниците од шумарството, дрвната индустрија и енергетика Живко Митревски бара од Владата, премиерот, министерот за труд и социјална политика и вицепремиерот за борба против […]