Леклер секогаш ќе ја асоцира „Сузука“ со смртта на Бјанки


Новата ѕвезда на Ферари, Шарл Леклар признава дека ќе биде тешко да се врати на „Сузука“, каде што почина пилотот Жил Бјанки во 2014 година.

Двајцата се познаваат благодарение на своите татковци и се толку блиски, што Бјанки станува кум на Шарл.

Сепак, трагедијата го снајде на пистата во Јапонија, кога тој фатално се удри со автомобилот на Марусија во кран кој беше надвор од патеката и почина неколку месеци подоцна по период поминат во кома.

– Кога за прв пат дојдов овде минатата година, дефинитивно беше тешко. За мене, ова место секогаш ќе биде поврзано со инцидентот на Жил. Ова, за мене, е најдобрата рута на календарот. Треба да бидете на високо ниво за да завршите вистинска работа“, додаде Леклер, чиј тим ќе ја брка 5-та последователна квалификациска победа и четврти успех на последните 5 трки.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]