Кипчоге: Среќен сум што успеав да истрчам под два часа

Кениецот Елиуд Кипчоге кој денеска оствари историски резултат истрчувајќи го маратонот во виена за за 1 час 59 минути 40,2 секунди е многу среќен од постигнатото време и изрази надеж дека и другите спортисти исто така ќе се обидат да го поминат маратонското растојание за помалку од два часа.

– Среќен сум што успеав да истрчам под два часа. Сакам да ги инспирирам другите луѓе и да им кажам дека можностите на секоја личност се бесконечни. Се надевам дека сега и другите спортисти исто така ќе се обидат да го трчаат маратонот побрзо од два часа. Можам да кажам дека сум уморен. Беше тешка трка. Имајте на ум дека пејсмејкерите се меѓу најдобрите спортисти во светот и јас ја ценам нивната работа. Тоа многу значи за Кенија, истакна Кипчоге.

По повод неговиот денешен историски резултат илјадници негови сонародници се собраа во кенискиот град Елдорет каде е роден Кипчоге, за да го поздрават и да му оддадат признание.

Вести

(ВИДЕО) Мицкоски за Заев: Видовме уплашен човек соочен со своите неуспеси, бараме избори за обнова на Македонија

Прашање: Господине Мицкоски еве накратко за медиумите, кажавте пред малку горе доле истото, ете вашата реакција на денешниот прес на Зоран Заев дека бара итни предвремени избори? Одговор: Видовме човек кој што е уплашен, кој што […]

Вести

В недела лидерска кај претседателот на државата

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат претседателите на најголемите парламентарни политички партии и од власта и од опозицијата ќе се одржи в недела во 17:00 часот во „Вила Водно“ […]