Хорнер: Ред Бул се послаби од минатата година


Шефот на Ред Бул, Кристијан Хорнер смета дека новите правила во Формула 1 за аеродинамиката поскоро ги вратиле назад, отколку што им помогнале да ја задржат силната форма од 2018. Досега во сезоната, Макс Верстапен запиша два подиуми, но не покажа ништо импресивно во однос на Мерцедес, кои ги освоија сите стартови од почетокот.

Интересот кон тимот оваа година се зголеми, бидејќи го заменија нивниот снабдувач на мотори Рено со Хонда. По првите пет круга, Ред бул има удобно водство пред средината на колоната, но се уште е далеку од борбата за победа.

– Не сме така конкурентни како што бевме на крајот на минатата сезона поради неколку причини. Комбинацијата од тврди гуми на Пирели оваа година и новите правила во однос на аеродинамиката не ни помагаат. Промената на предното крило е доста сложен процес и ни треба време додека повторно станеме брзи. Но сме на вистинскиот пат. Се се сведува на еволуцијата во Формула 1. Ние напредуваме стабилно во однос на шасијата, Хонда прави напредок со моторот, а сигурноста е доста добра, во споредба со другите години. Но противниците не спијат. Ферари беа со нов мотор во Шпанија, Рено, исто така, а Мерцедес ќе има во Канада. Ние немаме влијание врз нив, но сме среќни со нашата сопствена програма, вели шефот на „биковите“ за „Спид Вик“.

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]

Вести

„Рекет“ – епизоди со специјално-обвинителски искази и партиски обвинувања

Официјалните активности на Обвинителството за расветлување на случајот „Рекет“ вчера продолжија со исказ на Бурим Рустеми, третиот обвинител од Специјалното јавното обвинителство (СЈО) кој сведочеше за прашања поврзани со истрагата „Поштенска банка“, која ја води […]