Формула 1 би можела да се вози и до јануари за спас за сезоната


Можност за трки и во јануари за спас на сезоната во Формула 1, најави Матиа Биното, шеф на тимот на Ферари.

– Тимовите се постојано во контакт. Правиме проценка на разни идеи, како што се временски блиски трки една до друга. Една од нив се однесува на две трки во јануари и откажување на петочните тренинзи, изјави Биното на италијански „Скај“.

Според редовниот натпреварувачки календар, крајот на сезоната во Формула 1 шампионатот требаше да биде на 29 ноември во ГН на Абу Даби, но тоа е невозможно по досегашното откажување на осум трки поради светската пандемија на коронавирус.

– Му оставивме целосна слобода на претседателот на Формула 1, Чејс Кери и на Светската автомобилистичка федерација заеднички и што поскоро да направат нов распоред. Ние имаме волја, додаде Биното.

Кери претходно најави дека очекува Ф1 сезоната да почне во текот на летниот период и во неа да има од 15 до 18 трки. Правилата во натпреварувањето велат дека мора да извозат најмалку осум трки за сезоната да се прогласи за важечка.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]