Алонсо: Верстапен е најдобриот возач во Формула 1Холандскиот пилот Макс Верстапен стана едно од најпопуларните имиња во Формула 1 во последните години. Верстапен го направи своето деби во Ф1 на 17-годишна возраст и во моментов има 7 победи, од кои 2 дојдоа оваа година на трките во Австрија и Германија. И додека Холанѓанецот е прогласуван за еден од најбрзите конкуренти во трката, тој често е критикуван за неговата експлозивна природа.

Сепак, двократниот шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо смета дека токму тоа го прави Верстапен попривлечен за гледање и смета дека неговата способност да ги стигнува и надминува другите тркачи, го прават најдобриот возач во шампионатот во моментов.

– Во Формула 1, многу е тешко да се избере најдобриот, бидејќи многу работи се менуваат од година во година и има многу разлики од автомобил во автомобил. Постојат пилоти кои се многу брзи во индивидуалните кругови, а има и некои што можат да стартуваат добро. Некои се едноставно постојани, а други се поагресивни. Во моментов можам да кажам дека најдобриот е Макс Верстапен. Тој е пилотот што го следам. Оваа година ги гледам неговите трки на ТВ и би сакал да го гледам, бидејќи тој е секогаш во напаѓачки режим. Кога е трет и го стигнува тој што е на второто место, знаете дека во одреден момент ќе го надмине и ќе направи нешто возбудливо за навивачите, рече Алонсо.

Макс Верстапен е четврти во пласманот во Ф1 со 235 бода.


Вести

Владата одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта

Владата на денешната 7-ма седница одобри организација на продолжен престој на учениците во основните училишта за одделенијата кои ќе започнат настава со физичко присуство, со препорака продолжениот престој да се организира и реализира со ученици […]

Вести

Спроведување на Јанкулоска е надвор од законската процедура, смета адвокатка Алексиќ

– Адвокатка на Гордана Јанкулоска, Сања Алексиќ  денеска пред новинарите изјави дека спроведување на Јанкулоска е надвор од секоја законска процедура од причина што таа е оневозможена  да  побара одлагање на издржувањето на казната по било кој друг […]

Бизнис и економија

Онлајн дискусија: За ефективни министри потребни се интегритет, работа и тим и вложување во администрацијата

– Три елементи се клучни за да понудиме резлтат во која било област што ја работиме – интегритет, работа и тим, потребно е и чувство дека како Министерство за одбрана сме дел од еден тим кој […]