Огнено збогување со Марадона околу „Сан Паоло“


Неапол со огнена „поворка“ околу својот омилен стадион кој наскоро ќе го носи името на Диего Марадона се простија со аргентинската легенда која остави голем печат кај навивачите на Наполи, носејќи им ја славната прва титула од Серија А.Вчерашната смрт на фудбалскиот бог им падна тешко на многу фудбалски фанови, посебно во неговата татковина Аргентина, но сигурно меѓу најпогодените беа „партенопеи“, навивачите на клубот од југот на Италија, каде што Марадона претставуваше нешто посебно. Пред мечот од ЛЕ со Риека, иако не се дозволени навивачи на трибините, никој не можеше да ги сопре да се соберат околу својот храм.

Outside the Stadio San Paolo. A fitting tribute and send off to Diego Maradona.

🎥 @sempreciropic.twitter.com/AsqvM0BErm

— Football Tweet (@Football__Tweet) November 26, 2020

🔥 ¡INCREÍBLE!

🏟️ Los tifosi del @SSCNapoli despiden a Maradona a las puertas de San Paolo#AD10S

📽️ @90ordnasselApic.twitter.com/hYj9De1wtg

— El Partidazo de COPE (@partidazocope) November 26, 2020

¡IMPRESIONANTE! Así es como lucen las inmediaciones del estadio San Paolo 🇮🇹, que pronto será llamado Diego Armando Maradona. Los hinchas del Napoli, que en instantes juega por la Europa League 🏆, despiden con bengalas a su máximo ídolo. #AlientaDesdeCasapic.twitter.com/CxN9ezl3FM

— GOLPERU (@GOLPERUoficial) November 26, 2020

SAN PAOLO NO OLVIDA A SU ’10’

Las impresionantes muestras de cariño hacia Diego Armando Maradona en las inmediaciones del estadio del Napoli, donde hoy enfrenta al Rijeka en la #EuropaLeaguexFOX#CentralFOX pic.twitter.com/zYHHfp5SSv

— FOX Sports MX (@FOXSportsMX) November 26, 2020