Официјално: УЕФА откажа натпревар од Лигата на шампионите поради KОВИД-19УЕФА демантира дека СЗО предложиле прекин на фудбалот до крајот на 2021 година - МИА

Нион, 11 август 2020 () – Европскиот фудбалски штаб и официјално објави дека натпреварот помеѓу Линфилд и ФК Дрита е одложен поради позитивнен тест за коронавирус.

Натпреварот помеѓу двете екипи е прелиминарен за влез во елиминациската фаза на турнирот, а натпреварот требаше да се одигра на 11 август во Нион, Швајцарија.

Ова следеше откако играч на Дрита во понеделникот се тестираше позитивно за коронавирус, иако тој претходно тестираше негативно на него на 7 август.

Целиот состав на косовскиот тим беше тестиран пред да замине во Швајцарија.

УЕФА, исто така, најверојатно ќе го исфрли косовскиот шампион од турнирот за сезоната 2020/2021, иако годинашниот формат не е завршен.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*