Ноер прогласен за најдобар играч во финалето на Лига на шампиони


Ноер: Иако немам 17 години, јас сум најдобриот - МИА

Нион, 25 август 2020 () – Европската фудбалска асоцијација – УЕФА го прогласи голманот на Баерн Минхен, Мануел Ноер за најдобар играч во финалето на Лигата на шампионите.Баерн во неделата го совлада ПСЖ со 1:0 и по шести пат стана европски шампион.

Ноер победи во конкуренција на соиграчите Кингсли Коман и Тиаго Алкантара, како и дефанзивецот на ПСЖ, Маркинонс.