Њукасл плаќа огромна компензација на Тотенхем за Почетино


Кризни решенија: Тотенхем го моли Почетино да го намали обештетувањето - МИА

Лондон, 4 мај 2020 () – Њукасл ќе мора да плати 12,5 милиони фунти на Тотенхем доколку го назначи Маурисио Почетино за тренер до крајот на мај, пренесува „ЕСПН“. Ако „страчките“ го сторат тоа во јуни, тие нема да им плаќаат на „петлите“.
 
Спарси го отпуштија Почетино во ноември и му платија отштета од 12,5 милиони фунти. Според условите на договорот меѓу тренерот и клубот, секој тим кој ќе го назначи Аргентинецот во рок од 6 месеци од разделбата, ќе треба да ги врати тие пари во Тотенхем.
 
Претходно беше откриено дека Њукасл е подготвен да му понуди на Почетино договор со плата од 19 милиони фунти по сезона.