Нема панично купување во јануари, само ако има „вистински“ фудбалер 

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил, смета дека „ѓаволите“ нема да купуваат „панично“ во јануари и дека ќе се „фрлат пари“ само ако на пазарот има вистински фудбалер за нив.

Трпението на „Олд Трафорд“, конечно, на прв поглед се исплатеше, откако Оле Гунар Солскјер ги надмина сите сомнежи и критики за слабиот старт на сезоната, за клубот да е неочекувано во позиција да се бори за титулата со пет поени заостанување зад Ливерпул, но со натпревар помалку и пласман во полуфиналето на Карабао купот.

Токму затоа, Невил смета дека нема да има многу трошење, посебно поради економската ситуација со корона вирусот.

„Ако се појави вистински фудбалер, тогаш, да Манчестер јунајтед треба да го искористат зимскиот проден рок, бидејќи мора да се засили тимот. Но, ако нема таков фудалер, нема паника, мислам дека тука им дојде памет во последните сезонии. Пред само две три недели, во најава беше тешка сезона – испаѓање од Европа, слаби мечеви. Но, сега, чашата е полу полна. Ако отидат кај Лестер и победат, тогаш самодовербата ќе се крене. Затоа, треба да му се даде шанса на Оле“, вели Невил.