Навивачка на Рома се разбудила од кома со помош на Тоти


Навивачка на Рома се разбудила од кома со помош на Тоти

Од Италија доаѓа навистина неверојатна приказна – една навивачка на Рома се разбудила од кома откако добила видео порака од легендата на клубот, Франческо Тоти, јавува весникот „Ла република“.

19-годишната Иленија Матили имала страшна сообраќајна несреќа со удар во дрво во декември, во која животот го загубила пријателката на Иленија, Мартина Оро, која била возач. Иленија, страствен навивач на Рома, но фудбалерка на јуниорската школа на Лацио, веднаш била однесена во клиниката „Гемели“ во Рим.

Таа добила страшна повреда на главата и била поставена во медицински индуцирана кома девет месеци, а нејзините родители честопати и ја пуштале химната на Рома, и чудесно, пораката од нејзиниот идол Тоти.

„Твојот фантастичен глас, заедно со страста, љубовта која Иленија секогаш ја имала за Рома, помогна таа да се разбуди, да ја врати насмевката и очите полни со радост и светлост“, вели таткото на Иленија за „Ла република“.

Семејството на Иленија сака да се сретне во живо со Тоти за да му се заблагодарат.

Roma, si risveglia dal coma dopo videomessaggio di Francesco Totti https://t.co/STr9MNNeUG

— Repubblica (@repubblica) September 24, 2020

Навивачка на Рома се разбудила од кома со помош на ТотиВести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*