На финалето во Мадрид, 100.000 навивачи од Англија


Во главниот град на Шпанија се случува вистинска инвазија на англиски навивачи, од кои само една третина имаат билети за големото финале меѓу Ливерпул и Тотенхем.
Британската полиција веќе разменила информации со своите шпански колеги, а домаќините ангажирале околу 4.500 полицајци, што  е најголем број на ангажирани полицајци.
– За еден спортски настан, ова сигурно ќе биде најголемото распоредување на полицијата досега, со цел да гарантираме сигурност, изјави директорот на националната полиција Франциско Пардо.
И Британската полиција има намера да испрати свои агенти во Мадрид, а шефот на градската полиција на Лондон Ник Колин ги предупреди англиските навивачи доколку предизвикаат нереди дека ќе бидат уапсени и строго третирани од страна на шпанската полиција.


Балкан

Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

На Армијата на Србија днеска и беше испорачан првиот дел од рускиот ПВО систем Панцир С1. Тоа го потврди српскиот министер за одбрана Александар Вулин. Панцир С1 беше донесен со руски транспортен авион. Со таа […]

Балкан

Албанија повторно на „сивата листа“ за перење пари,министерката за правда бара повисоки казни

Албанија повторно се најде на „сивата листа“ за перење пари и други ризици од организиран криминал, од каде беше избришана во 2015 година. Според меѓународната агенција за следење на финансирањето на тероризмот (ФАТФ) додадени седум […]

Вести

Истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите

– На полноќ истече рокот за доставување ценовници за платено политичко рекламирање на медиумите за претстојните предвремени парламентарни избори закажани за 12 април 2020 година. Печатените медиуми и интернет-порталите беа должни ценовниците да ги достават […]