Мурињо предупреди дека Тотенхем нема да го продаде Кејн ова лето


Кејн: Тотенхем мора да победи на 7-8 натпревари за да се пласира во Лигата на шампионите - МИА

Лондон, 25 јули 2020 () – Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, добил уверување дека најдобриот играч на тимот, Хари Кејн ќе остане во „Спарс“ и покрај финансиските тешкотии со кои се соочува клубот поради пандемијата на коронавирус.Раководството на Тотенхем го извести Мурињо, дека клубот нема да го продаде 26-годишниот англиски фудбалер, како и голем број други клучни играчи, во текот на летото.

Во сезоната 2019/20, Кејн одигра 33 натпревари за Тотенхем, постигна 23 гола и направи две асистенции.