Мурињо откри за единствениот пораз како тренер, по кој заплакал – МИА


Мурињо откри за единствениот пораз како тренер, по кој заплакал - МИА

Лондон, 2 мај 2020 (МИА) – Еден од најпознатите тренери на сите времиња, Жозе Мурињо, во својата кариера има многу важни натпревари. Сосема по редослед на нештата – некои беа меѓу неговите најголеми успеси, а други – неговите најголеми неуспеси. Специјалниот открива кој е единствениот натпревар во неговата кариера како тренер, по кој плачел.


 

Португалецот го раскажа полуфиналето на Лигата на шампионите против Баерн во 2012 година, загубен по пенали: „За жал, ова е фудбал. Кристијано, Кака, Серхио Рамос … три вистински фудбалски чудовишта, без сомнение за тоа, но тие се исто така луѓе“, ги коментираше промашувањата од белата точка на неговите играчи.

– Ова е единствен пат во мојата тренерска кариера кога плачев по поразот. Добро се сеќавам на тоа … Каранка и јас застанавме во автомобилот во близина на мојот дом и плачевме во автомобилот. Беше многу тешко затоа што бевме најдобри оваа сезона, вели Мурињо во сезоната што ја освои Ла Лига.