Младите македонски фудбалери триумфираа во Казахстанript>

Младите македонски фудбалери триумфираа во Казахстан - МИА

Алмати, 8 октомври 2020 () – Македонската фудбалска репрезентација до 21 година забележа победа над Казахстан со 3:1 на гостински терен.


 

Ова беше натпревар од 8. коло во квалификациите за пласман на Европското првенство.

Стрелци на головите за „црвено-жолтите“ беа Дарко Чурлинов (два), Јани Атанасов и Димитар Митровски.

За домаќините погоди Оралхан Омиртаев.

На табелата во Групата 6, лидер е Шпанија со 16 бода од шест натпревари, Македонија е втора со 13 бода од седум меча, Казахстан има 10 бода од осум средби. Следуваат Израел со 8 (6), Црна Гора 7 (7) и Фарски Острови 3 (6).

Следен дуел на македонските фудбалери е Израел во вторник во Скопје.