Македонските фудбалерки во ослабен состав на дуелот со ФранцијаМакедонските фудбалерки во ослабен состав на дуелот со Франција - МИА

Скопје, 16 септември 2020 () – Македонската женска фудбалска репрезентација на 22 септември ја пречекува Франција на Националната арена „Тодор Проески“ во натпревар од квалификациите за Европскто првенство.

За нашата женска репрезентација ова ќе биде шестиот натпревар од тековните квалификации. Досега билансот е победа против Казахстан и по два пораза од Србија и Австрија.

Селекторот Изов за натпреварот против Франција нема да може да смета на капитенката Наташа Андонова поради повреда, а Гентјана Рочи има суспензија од еден натпревар поради жолти картони. Изов за овој дуел прати повик до следните фудбалерки:

Голманки: Викторија Панчурова (ЖФК Тиверија), Магдалена Лекоска (ЖФК СЦ Истатов), Верица Колевска (ЖФК Деспина);

Одбрана: Ане Бошеска (ЖФК Тиверија), Јулија Живиќ (ЖФК Љуботен), Христина Јошевска (ЖФК Каменица Саса), Павлинка Николовска (ЖФК Каменица САСА), Даниела Велеска (ЖФК Деспина), Ивана Николова (ЖФК Тиверија);

Среден ред: Александра Ристовска (ЖФК Тиверија), Сара Велкова (ЖФК Тиверија), Елма Шемсовиќ (ЖФК Скопје 2014), Катерина Милеска (ЖФК Деспина), Јана Чубриноска (ЖФК Деспина), Рабија Дервиши (ЖФК Каменица Саса);

Напад: Теодора Димоска (ЖФК Тиверија), Ели Јаковска (ЖФК Локомотив-Стара Загора), Кристина Мојсоска (ЖФК Асс Јунајтед), Хава Мустафа (ЖФК Шкендија), Улза Максути (ЖФК Асс Јунајед).


Вести

Прв академски час на факултетите

– За новата генерација студенти, факултетите денеска традиционално ќе одржат прв академски час, кој поради пандемијата ќе се организира на отворено или онлајн. Ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ Никола Јанкуловски новите бруцоши ќе […]

Вести

Почнува учебната година за учениците и студентите

– Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 000 средношколци и основци, […]

Вести

Неизвесно потврдувањето на одлуките за вонредна состојба во Собранието

– Останува неизвесно дали Собранието ќе ги потврди петте одлуки за прогласување на вонредна состојба што ги донесе претседателот на државата Стево Пендаровски поради пандемијата со КОВИД-19, откако вчера Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ најави дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*