Поранешен главен инженер на Ред Бул: Верстапен е слаб во техничките работи, Фетел е посестран возач

verstapen
Facebook
Twitter
LinkedIn

Гијом Рокелин го сподели своето мислење за силните и слабите страни на Макс Верстапен. Рокелин служеше како главен инженер во Формула 1 тимот Ред Бул од 2015 до 2022 година. По Австралиското ГП тој се пресели да работи со младинската програма на тимот.
Гијом го спореди појавувањето во Ред Бул во 2009 година на Себастијан Фетел, кој сега вози за Астон Мартин, и Верстапен во 2016 година.

– Себастијан беше поразновиден пилот од Макс кога дојде кај нас. Ова се однесува на професионалното ниво, технологија, комуникација. Го подготвуваше „школата“ на Михаел Шумахер, кој беше идол на Себастијан. Не случајно има освоено неколку титули. Тој беше подобро подготвен технички, психолошки. Макс има можеби малку поприроден талент, на кој најмногу се потпираше. Но, Себастијан беше поразновиден возач. Макс има огромна самодоверба, знае што сака, многу е директен. Но, да бидам искрен, тој е слаб од технички аспект во споредба со другите пилоти со кои сме соработувале. Мислам дека треба уште многу да напредува, рече Рокелин.

Верстапен оваа сезона ја одбрани шампионската титула освоена мината сезона.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Можеби ќе ве интересира: