Македонија пишува фудбалска историја! Евро 2021 на дофат по победата над Косово 

Македонската фудбалска репрезентација е на една победа од историски успех, пласман на Европското првенство во 2021 година, откако на арената „Тоше Проески“ во интересен натпревар со 2:1 го победи Косово, во меч со многу грешки, чудни голови, но и два поништени голови за Македонија.

Сега, „четата“ на Игор Ангеловски го очекува тешко гостување во Тбилиси кај Грузија на 12 ноември, а победникот ќе добие шанса да игра за првпат во својата историја на едно големо фудбалско натпреварување, фудбалски сон на Македонија од своето осамостојување.

Мечот со Косово можеби не беше најквалитетните 90 минути на македонската репрезентација, но возбудувања не недостасуваа.

Македонија дојде во водство во 16. минута, кога по еден непрецизен удар на Стефан Ристовски, топката удри во нозете на косовскиот дефанзивец, Бенјамин Кољоли и заврши во голот. Во 28. минута, Косово успеа да израмни по навистина лоша реакција на голманот Столе Димитриевски и дефанзивецот Дарко Велковски, кога ја подарија топката на противниците на работ на шестнаесетникот, а Флорант Хадерѓонај од огромна далечина ја смести топката во мрежата.

Меѓутоа, Велковски бргу успеа да врати – во 33. минута, по одличното нафрлање од Енис Барди од слободен удар, тој беше највисок во скокот и го совлада Аријанет Мурич.

Во второто полувреме, имавме многу повеќе шанси да го зголемиме водството. Во 54. минута, Аријан Адеми му асистираше на Пандев, кој го совлада голманот, но судијата досуди офсајд откако Барди му додаде на Адеми во недозволена позиција. Потоа, следуваа две одлични шанси на Пандев и Несторовски, кои голманот Мурич ги одбрани.

Во 66. минута, повторно гол, но повторно поништување – Барди наместо да шутира сам му додава на Адеми за гол, кој не беше признаен. Во 70. минута, Македонија можеше да добие и пенал, кога Ваљон Бериша играше со рака во пеналтикот, но холандскиот судија Дени Макели сметаше дека се работи за ненамерна грешка.

Фото: УЕФА

North Macedonia vs Kosovo 1 : 0 Aliti Own Goal 8.10.2020 pic.twitter.com/aBkjqPpMuo

— Giorgi Javoiani (@JavoianiGiorgi) October 8, 2020

North Macedonia vs Kosovo 1 : 1 Hadergjonaj Amazing Goal 8.10.2020 #UEFAEURO2020 pic.twitter.com/6LCIPA7Dq2

— Giorgi Javoiani (@JavoianiGiorgi) October 8, 2020

VELKOVSKI DONNE L’AVANTAGE À LA MACÉDOINE ! #MKDKOS pic.twitter.com/vxINjSsL6l

— Feuille de Match (@Feuille2Match_) October 8, 2020