Мајами и Лејкерс веќе влегоа во историјата на НБА


Кевин Лав: Во одреден момент, јас веќе знаев дека Леброн ќе го напушти Кливленд - МИА

Орландо, 28 септември 2020 () – Мајами хит ноќеска го победи Бостон во натпреварот 6 од финалето на Источната конференција и се пласираше во финалето на НБА за прв пат од 2014 година. Таму „жешките“ ќе играа против Лејкерс, кои беа поуспешни од Денвер (4-1).


 

Ова финале ќе биде историско за лигата, со екипи кои не влегоа во плејофот минатата сезона.

Првиот натпревар од финалето ќе се одржи на 30 септември.