ЛШ: Реал не се опорави од шокот, загуби дома од Шахтјор!
Реал Мадрид не успеа да се опорави од шокантното прво полувреме на „Алфредо ди Стефано“ и на крајот загуби со 2:3 дома од Шахтјор Доњецк во нивниот прв меч од новата сезона во Лигата на шампионите, зголемувајќи го притисокот кон Зинедин Зидан, откако и во Ла лига минатиот викенд доживеаја шокантен пораз од Кадиз.

Инспиратор на украинскиот клуб во првото полувреме беше неверојатниот Бразилец Тете, кој во 29. минута по една убава акција ги донесе гостите во водство. Само четири минути подоцна, Рафаел Варан ја продолжи низата на постигнување на автоголови во ЛШ за 0:2, за во 42. минута, Тете да му асистира на Израелецот Манор Соломон за 0:3!

„Кралевите“ се созедоа во второто полувреме – уште во 54. минута, Лука Модриќ потсети на најдобрите денови со фантастичен гол од далечина, а во 59. минута, веднаш откако го замени Лука Јовиќ, Винисиус Жуниор намали на 2:3. По финишот на 90-те минути, Реал сметаа дека дојдоа до израмнување, кога со малку среќа топката влезе во мрежата на Шахтјор, но голот беше поништен поради офсајд по консултација на ВАР системот.

Интересно беше и во Австрија, каде што Салцбург и Локомотив Москва одиграа возбудливо 2:2 реми со многу пресврти.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1.КОЛО

ГРУПА А

Ред бул Салцбург – Локомотив Москва 2:2

Баерн Минхен – Атлетико Мадрид 21.00 ч.

ГРУПА Б

Реал Мадрид – Шахтјор Доњецк 3:3

Интер – Борусија Менхенгладбах 21.00 ч.
Вести

Земјите од ЕУ на здравствена заштита во просек трошат 9,9 проценти од БДП, ние 4,5

– На здравствена заштита и социјални бенефити Северна Македонија во 2019 година потрошила вкупно 507 милиони евра односно 4,5 проценти од БДП или по 244 евра по глава на жител, што е под просекот од […]

Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Бизнис и економија

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

– Конфедерацијата на слободни синдикати предупредува дека со Предлог-измените во Законот за работни односи со кои недела треба да се прогласи за неработен ден ќе се направи хаос бидејќи со подзаконски акти ќе се утврдува […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*